O jehněčím masu
Už žádné odpoledne strávené sekáním trávníku. Místo hlučné sekačky se Vám po zahradě mohou prohánět ovečky, které vzrostlou trávu spasou. Ale pozor na okrasné rostliny a keře. Některé bývají jedovaté! Na sklonku podzimu je můžete ustájit, pokud jim zajistíte dostatek krmení na celou zimu, nebo si naplánujte grilování a pochutnejte si na jehněčím. Pro variantu grilování doporučuji beránky. Rychleji rostou a mají více masa. Ovečky nebo beránky chovejte alespoň ve dvou nebo třech kusech, jednotlivec by se bez stáda trápil.
Živá sekačka na trávu není u nás nic nového a neobvyklého. Spasou
trávník a sežerou spadané ovoce; některé ale bývají zmlsané a časem zjistí, že
i keříčky jsou k jídlu. Kromě nevyzpytatelného chování počítejte také s trusem
rozsetým po celé zahradě. Na druhou stranu ovčí bobky poslouží trávníku lépe
než kupované hnojivo. Byla by proto škoda je vybírat z trávníku.
Naše ovečky jsou zvyklé celoročně venku s možností přístřešku. Jehňata prodáváme očkovaná, odčervená a navyklá na pastvu. Respektují elektrický ohradník i klasické oplocení.
Důvody, pro které byste měli jíst jehněčí maso:
- MÁ NÍZKÝ OBSAH TUKU
- OBSAHUJE VITAMÍNY B
- ZDROJ KVALITNÍCH BÍLKOVIN
- OBSAHUJE ŽELEZO
- OBSAHUJE ZINEK
Chtěli byste si pořídit BIO jehňata?
Vyberte si z naší nabídky BIO jehňat v našem obchodě
Kolik oveček byste si měli pořídit?
Nečekejte, že dvě ovečky spasou obrovský sad. Počet ovcí volte podle velikosti pozemku, množství trávy a potřeb jednotlivých plemen. Například na pozemku o rozloze 1500 m2 se uživí šest až sedm menších ovcí. Jednodušší je koupit méně a pak pozorovat, jestli stačí nebo nestačí trávu spásat. Nesmíte také zapomenout na to, že ovečky potřebují přístup k vodě i do stínu.
Pořizovací cena oveček závisí na plemeni i pohlaví. Za kamerunské ovce zaplatíte 2 až 3,5 tisíce, za beranka od jednoho do dvou a půl tisíc korun. Suffolky Vás budou stát 1500 až 2 tisíce, pár koupíte za 5 tisíc. Nezapomeňte započítat do každoročních nákladů seno ke krmení a podestýlku, dále minerální liz, veterinární péči, zastřihávání paznehtů, odčervování, očkování a zaplacení střihače, který si za jednu ostříhanou ovci účtuje zhruba 50 až 150 korun. Ročně se náklady mohou vyšplhat na dva tisíce na jednu ovci.
Kde nahlásit chov ovcí?
Pořízení oveček se neobejde bez administrativy. Jinak Vám hrozí pokuta v řádu tisíců, když Vás někdo udá za nelegální držení ovcí. Ovečky zaregistrujete na Českomoravském svazu chovatelů: stačí vyplnit formulář, vytisknout, podepsat a poslat.
Podle zákona by měl být chovný beran tzv. plemenný. To znamená, že s ním lze připouštět ovce a je v podstatě investicí. Sice za něj zaplatíte víc, ale svaz Vám za jeho chov bude vyplácet osm až čtrnáct korun denně.
Na gril nebo nechat přezimovat?
Díky ovečkám Vám odpadne starost o trávník, ale přibude péče o ně. Kromě trávy potřebují dostatek vody a dokrmovat jablky, mrkví, krmnou řepou, sušeným chlebem, nebo granulemi pro ovce. Připravte jim také minerální liz, který zvířatům dodá sůl a minerální látky. Čtyřkilový kus Vás přijde zhruba na stokorun. Když chcete chovat ovečky na chalupě, kam dojíždíte jen na víkend, je potřeba dohodnout se se sousedy na výpomoci.
Na konci sezóny máte dvě možnosti: buď necháte ovečky přezimovat, nebo se stanou hlavním chodem. Zdá se Vám brutální pochutnat si na zvířátkách, která se přes rok poslušně pásla na zahradě? Pak jim přes zimu dopřejte teplou stáj, dostatek sena, minerální liz a vodu. Jídelníček jim zpestřujte jako v sezóně, Až zima skončí, ještě je dokrmujte senem. Rychlý přechod sena k trávě by ovcím způsobil průjem.